علوم سوم دبستان فصل دوم

حجم فایل : 1.0 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 19
بنام خدا علوم سوم دبستان
فصل دوم موادخوراکی
بدن ما برای حرکت ، تنفس ، صحبت ، فکر کردن ، نوشتن ، انجام همه ی کارهای روز مره خود به غذای سالم و مناسب نیاز دارد .
با خوردن غذا در سه وعده ی صبحانه ، نهار و شام غذای لازم و کافی به بدن ما می رسد .
مقدار مصرف و نوع غذاهایی که می خوریم باید مناسب رشد و انجام کارهای ما باشد .
باید از خوردن زیا دی بعضی از غذاها مانند نمک و شکر جلو گیری کنیم. برخی از خوراکی ها از نظر بهداشتی مناسب نیستند مانند : پفک ، چیبس ، لواشک
برخی از غذاها دارای مواد نگهدارنده هستند این مواد از فاسد شدن مواد غذایی جلو گیری کرده و مدّت نگهداری غذاها را طولانی می کنند . مانند بیسکویت ، کیک ، کنسرو ها ، آبمیوه و انواع سس ها بیش تر مواد غذایی که از بازار می خریم « تاریخ مصرف » دارند . تاریخ مصرف موادغذایی یک راهنما برای مصرف کننده ها است تا مدّت زمان نگه داری ماده ی غذایی را قبل از فاسد شدن آن بدانند مواد غذایی به 4 دسته تقسیم شده اند . چربی ها و روغن ها : به بدن انرژی می دهند . خوردن زیادی این مواد برای بدن زیان آور است .
( روغن ها و چربی ها را از جانوران یا گیاهان تهیه می کنند . مثل روغن زیتون ، بادام ، ذرت و. . . )
(پروتئین ها )گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ ، حبوبات ، لبنیات : این غذاها به رشد بدن کمک می کند و مواد لازم را به بدن ما می رساند .
(مواد دارای نشاسته ) نان ، برنج ، ماکارانی ، سیب زمینی: به بدن انرژی می دهند و ویتامین ها و مواد لازم را به بدن می رساند .
سبزی ها و میوه ها : دارای ویتامین و مواد معدنی دیگرند که برای سلامتی و درست کار کردن اعضای بدن لازم اند . نکته :
برای اینکه بیمار نشویم باید در موقع خرید، به تاریخ مصرف مواد غذایی توجه کرده و از خوردن غذاهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته است خوداری کنیم .
برای سالم ماندن مواد غذایی باید آن ها را در محل و شرایط مناسب نگه داری کنیم مثلاَ َ سبزی ، میوه لبنیات ، گوشت و مرغ باید در یخچال نگه داری شوند تا فاسد نشوند . برای چه کار هایی به غذای سالم و مناسب نیاز داریم ؟

نفس کشیدن
حرکت کردن
درس خواندن دو خوراکی که خوردن آن به بدن انرژی می دهد را نام ببرید .
کره و روغن نقش نگهدارنده را بنویسید . برای حفظ کیفیت و جلوگیری از فاسد شدن از خوراکی هایی که زنگ تفریح می توان استفاده کرد را نام ببرید . میوه – آجیل – نان و پنیر – نخود کشمش سبزیجات و میوه چه نیاز هایی از بدن ما را بر آورده می کنند ؟ برای رشد بدن لازم است مواد خوراکی در --------- گروه اصلی طبقه بندی می شوند که هر گروه --------- نیازهای بدن ما را برآورده می کنند . دو خوراکی نام ببرید که با نان هم گروه هستند . سیب زمینی – ماکارونی – آرد کدام یک مواد غذایی زیر سرشار از پروتئین است .
روغن زیتون ...